niedziela, 1 września 2013

Szymbark...

Jak już wspominałam bardzo lubimy wakacyjne wycieczki, tym razem udaliśmy się do malowniczego Szymbarku. Piękny kasztel obok skansen. Super chaty, kuźnia i młyny. Zabawa rewelacyjna, chłopcy zadowoleni - miło spędzony dzień. 

Szymbark jest to zabytek unikatowy na skalę krajową, najlepszy przykład renesansowego kasztelu polskiego. Podobne obiekty można spotkać tylko w Czechach, na Węgrzech i we Włoszech. W Polsce było ich tylko kilka i albo zostały zniszczone albo skandalicznie przebudowane (np. Frydman). Zameczek ten położony jest na malowniczej skarpie nad rzeką Ropa. Jest piętrowy, ma kształt prostokąta o wymiarach 20 x 13 m, a na każdym narożu dostawiony jest kwadratowy alkierz, w którym na górze mieści się izdebka mieszkalna, na dole natomiast małe pomieszczenie wykorzystywane kiedyś jako zbrojownia lub skarbczyk. Alkierze znakomicie nadawały się do obserwacji okolicy oraz do obrony (widać otwory strzelnicze). Na piętrze dworu znajduje się reprezentacyjna komnata o powierzchni ok. 150 m kw. z ośmioma oknami, a obok komnata mniejsza. W zachowanych piwnicach są dwie duże sale. Całość zwieńczona jest ozdobną attyką ze sgraffitami (wzory w kolorowym tynku), które pokrywały kiedyś znacznie większą część murów, ale nie da się już ich odtworzyć.


sa6 komentarzy:

 1. Pasujesz do zamkowych wnetrz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też tam byłam pięknie...i Ty wyglądasz pięknie...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie wyglądasz, piękne widoki...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyglądasz Super Kochana:)
  Pozdrawiam serdecznie:)
  http://zocha-fashionlogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje klimaty! Wycieczkowo i ciuchwo-kolorystycznie. A najwspanialszy masz naszyjnik!!!Uwielbiam wielgachne!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawe miejsce, uwielbiam takie... Fajniście wyglądacie, ciepło, rodzinnie. Aniu Twój look jest idealny do scenerii. Jak zwykle podziwiam, że potrafisz w takich butach wytrzymać na wycieczce. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń